25 November 2011

Rancangan Pengajaran " Sayur-sayuran"

TEMA
PERTANIAN
TAJUK
Sayur-sayuran
MASA
60 minit






FOKUS UTAMA

Standard
Kandungan
4.1       Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur. 

Standard
Pembelajaran
4.1.1    Menyebut seni kata lagu melalui nyanyian secara didik hibur     


FOKUS SAMPINGAN
Standard
Kandungan
1.5       Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.


Standard
Pembelajaran
1.5.1    Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal.








OBJEKTIF


Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i.      Menyebut seni kata lagu dengan sebutan yang betul dan jelas melalui nyanyian secara didik hibur.
ii.     Menamakan sayur-sayuran yang terdapat dalam gambar.


PENGISIAN KURIKULUM

             Nilai :Kesihatan dan Kebersihan

           Ilmu :  Sains dan Muzik

           KBT:  KB   -  mengenal pasti dan mencirikan
                     TKP -   muzik, visual ruang, dan verbal linguistik
                     BCB
                     Kreativiti dan Inovatif
                     TMK

     


        TMK  -  Power Point

SISTEM BAHASA

Tatabahasa: Kata Nama Am
                     Kata Adjektif

MEDIA

Gambar, lirik lagu dan perkataan dalam  bentuk ICT





STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI


PENGISIAN KURIKULUM


CATATAN


Set Induksi ( 5 minit)

1.    Guru memaparkan gambar pelbagai jenis sayur-sayuran pada papan tulis.

2.    Murid-murid diminta menyebut  nama  sayur-sayuran yang ditunjukkan.

3.    Murid menyebut sayur-sayuran kegemaran mereka.


KBT: 
Teori Kecerdasan Pelbagai :    
       - verbal linguistik


Pembelajaran Kontekstual

Alat
Komputer
LCD

Lampiran 1 Gambar buah-buahan
(power point/carta gambar)


Langkah 1 (30 minit )

1.    Guru memaparkan lirik lagu
‘ Mari Tanam Sayur’ dan membimbing murid membaca dan menyebut seni kata lagu tersebut.

2.    Murid dibimbing oleh guru untuk menyanyikan lagu tersebut

3.    Murid menyanyikan lagu tersebut secara berkumpulan dalam kelas.

4.    Guru dan murid menyanyi beramai-ramai.    



KBT:
TMK
Teori Kecerdasa Pelbagai :    
      - verbal linguistic
      - muzik

Nilai:
        :Kesihatan dan  
         Kebersihan




Alat
Komputer
LCD

Lampiran 2
Seni kata lagu ‘Musim Buah-buahan’

Langkah 2 (10 minit )

1.    Sediakan 10 keping kad perkataan.
(Nama sayur-sayuran)
2.    Pilih 5 orang murid membaca secara rawak. Murid diminta melekatkan kad perkataan pada gambar yang sesuai.






KBT  :

Teori Kecerdasa Pelbagai :    
      - verbal linguistik

  KB :
       -  mengenal pasti

 


Lampiran 3
Kad perkataan


Lampiran 1 Gambar buah-buahan
(power point/carta gambar)













STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI


PENGISIAN
KURIKULUM


CATATAN

Langkah  3 ( 10 minit )

1.    Murid diminta menyebut nama sayur-sayuran dengan sebutan yang betul secara individu.

2.    Murid melengkapkan perkataan dengan suku kata yang betul.




KBT  :
Teori Kecerdasan
 Pelbagai :    
      - verbal linguistic


  KB :
-       mencirikan

 



Lampiran 4
Lembaran kerja

Penutup ( 5 minit )

1.    Murid diminta menyanyikan semula lagu
           ‘Kebun Datuk’ dengan sebutan    
           dan intonasi  yang betul sebagai      
           penutup.



  
 TKP :    
      - Muzik

 


Lampiran 2
Seni kata lagu ‘Musim Buah-buahan’


    Pemulihan (5 minit )


1.     Murid mengecam nama sayur-sayuran dengan berpandukan gambar dan mewarnakan perkataan tersebut.





  
 TKP :    
      - visual ruang
 


Lampiran 5
Lembaran Kerja Pemulihan



Pengayaan (5 minit)

1.    Murid mendengar lagu dan melengkapkan nama sayur-sayuran yang telah diajar dalam lirik tersebut.




 



Lampiran 6
Lembaran Kerja Pengayaan










No comments:

Post a Comment